Pojęcie i zadanie estetyki cz. 1

Estetyka czyli nauka o zmysłowych spostrzeżeniach i wywołanych przez nie uczuciach obejmuje cały obszar zjawisk, o ile takowe odnoszą Jako umiejętność zajmuje się do tkwiącego w nas uczucia piękna i brzydoty.

zajmuje się estetyka wytłumaczeniem istoty piękna i jego objawami, nie uczy zaś go tworzyć. Do tego służy tylko pośrednio.

Określa pojęcie piękna i brzydoty. Bada drogi i naturę zmysłowych spostrzeżeń, uczuć i wyobrażeń. Zastosowana do zjawisk daje nam w miejsce bezwiednych lub niejasnych upodobań i odraz poznanie, dlaczego coś wydaje się pięknym albo brzydkim. Wreszcie tłumaczy jak wyobrażenia, w uzdolnionej ku temu fantazji, przetwarzają się w ideały. Natura, sztuka, i całe życie człowieka, wchodzą więc w zakres estetyki.

Często pojmuje jej istotę inaczej. W nowszych czasach nazywano je najczęściej, nauką o pięknie. To wyrażenie ma wprawdzie zaletę, że uwzględnia pojęcie, którym estetyka najwięcej się zajmuje, ma jednak także niejedną, złą stronę. Tak się to wydaje, jak gdyby umiejętność sztuki wojennej nazwano umiejętnością odnoszenia zwycięstw. Niektórzy ścieśniają pojęcie naukowe estetyki, twierdząc, że zajmuje się tylko pięknem utworzonym przez człowieka, i zwą ją. nauką o sztuce – czyli filozofią sztuki lub wreszcie sztuk pięknych.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  wypożyczalnia mebli
  parking przy okęciu
  pedicure Siedlce
  peeling chemiczny szczecin
  pellet w Łodzi
  pergola
  pianki poliuretanowe warszawa
  piasek Łódź
  Pieczątki Łódź
  pielęgnacja twarzy