Pojęcie i zadanie estetyki cz. 8

Wbrew akademickiemu idealizmowi wywiesiła epoka burzy i wywrotu sztandar naturalizmu. Oryginalność podniesiono na tarczy, wbrew pedantom reguły, a jeżeli u tych bezkrwista lalka bywała częstokroć bladym symbolem życia, posunięto u tamtych indywidualizm do karykatury i wymyślono potwory usprawiedliwione chyba zasadą; piękne jest brzydkim, brzydkie pięknem.

Teorię tego nowego prądu i najlepszy komentarz do młodzieńczych utworów Gethego podał Herder w swej: „Filozofii historii” (1744).

Wiele tern uzyskano. Oparto się znowu o naturę i umieszczono pełny wyraz jej życia w- rzędzie przyjętych dawniej zasad.

Hołdując jednak wyłącznie temu hardemu i szorstkiemu naturalizmowi , ujrzano niebawem niebezpieczeństwo pogrążenia się w dawnym realizmie, z którego niegdyś wiek XVI. pragnąc się uwolnić, w braku poczucia pięknej, szczerej idealności, ugrzązł w sztywnej manierze baroku.

Od tego jednak ocalił Niemców wpływ zasad szkoły francuskiej (Wieland), jako też coraz głębsze wniknięcie w ducha i formę poezji klasycznej.

Siła, pełność, forma, śmiałość i swobodne pojmowanie życia, złączyły się znowu, aby utworzyć skończenie piękny typ ludzkiego ideału.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  hale stalowe cena
  Rehabilitacja Mokotów
  rehabilitacja morze
  reklama kraków
  remonty Gdańsk
  restauracja Bydgoszcz
  restauracja polska warszawa
  Restauracja w Olsztynie
  rękawice antyprzecięciowe
  rękodzieło sklep